Kee Safety Kee Safety Polska - Dbamy o Twoje bezpieczeństwo

Odwiedzasz Poland wersję Kee Safety z United States. Czy chcesz aby przenieść Cię na wersję United States?

Tak, przenieś mnie na stronę United States
Nie, pozostań na stronie Poland
Zabezpiecznia przed updakiem z dachu | Środki ochrony zbiorowej | ŚOZ

Zabezpieczenie przed upadkiem z dachu


Praca na wysokości niesie ze sobą wysokie ryzyko upadku, które może prowadzić do poważnych urazów lub śmierci. Artykuł ten przedstawia różne środki i procedury zabezpieczające, mające na celu zabezpieczenie przed upadkiem z dachu oraz zgodności z normami i przepisami.


Zabezpieczenia przed upadkiem z wysokości - wprowadzenie

Zabezpieczenie przed upadkiem z dachu jest niezwykle istotne, gdyż upadki z wysokości są główną przyczyną ciężkich urazów w pracy. W Polsce 25% wszystkich wypadków to upadek. Skutki upadków z wysokości zazwyczaj są fatalne.

Kee Safety specjalizuje się w dostarczaniu niezawodnych i zgodnych z normami rozwiązań, które minimalizują ryzyko upadków i zapewniają bezpieczeństwo pracowników.

Dlaczego bezpieczeństwo pracy na dachu jest kluczowe?

Bezpieczeństwo pracy na dachu jest kluczowe ze względu na duże ryzyko związane z upadkiem z wysokości. Pomimo świadomości zagrożeń często pracownicy, a także pracodawcy bagatelizują ryzyko wystąpienia urazów lub wypadków związanych z wykonywaniem pracy na wysokości. Prawo nakazuje aby już przy pracach powyżej 1 m stosować systemy zabezpieczające przed upadkiem z wysokości.

Na różnych etapach budowy i organizacji pracy można i powinno się planować sposoby zapobiegające lub zmniejszające ryzyko upadku. Systemy ochrony przed upadkiem mogą być zaprojektowane przez architekta i zainstalowane już przed oddaniem do użytku nowej budowy, albo też kierownik projektu odpowiedzialny za  przegląd i naprawę sprzętu zainstalowanego na dachu budynku, może zaplanować odpowiednie metody organizacji pracy oraz użycie skutecznych systemów zabezpieczających przed upadkiem z dachu.

Aplikacja odpowiednich środków zabezpieczających przed upadkiem może znacznie obniżyć liczbę wypadków i zminimalizować ich ciężkie konsekwencje.

 

Zabezpieczenie krawędzi dachu | barierki dachowe

BEZPIECZNA PRACA NA WYSOKOŚCI

Podstawowe zagrożenia związane z pracą na dachu

Praca na wysokości wiąże się z wieloma niebezpieczeństwami, w tym upadkami z wysokości, które mogą prowadzić do poważnych obrażeń lub śmierci. Zasadnicze znaczenie ma zabezpieczenie krawędzi dachu, aby zminimalizować ryzyko upadków i zapewnić bezpieczeństwo pracownikom.

Zagrożenia związane z pracą na wysokości:

  • Upadki z krawędzi dachów

  • Upadki przez otwory dachowe i świetliki

  • Niefrasobliwość w zakresie korzystania z środków ochrony indywidualnej (ŚOI)

  • Słaba kondycja strukturalna dachów

  • Niesprzyjające warunki pogodowe (np. silny wiatr, śnieg, deszcz)

  • Brak odpowiedniego przeszkolenia i świadomości pracowników dotyczącego zagrożeń

  • Przeszkody i niebezpieczne obszary na powierzchni dachu, takie jak instalacje wentylacyjne lub klimatyzacyjne

Rodzaje zabezpieczeń przed upadkiem z dachu

Istnieje wiele różnych systemów zabezpieczeń przed upadkiem z dachu, które można dostosować do specyficznych wymogów każdego projektu. Systemy zabezpieczające przed upadkiem z wysokości dzielimy na dwie kategorie:

  1. Środki Ochrony Zbiorowej (ŚOZ), np. barierki dachowe zainstalowane przy krawędzi dachu lub balustrady zabezpieczające przed upadkiem przez świetliki dachowe.
  2. Środki Ochrony Indywidualnej (ŚOI), często nazywanymi też systemami asekuracyjnymi, np. poziome systemy asekuracyjne lub przenośne masy kotwiczące.

Główne kategorie to środki ochrony zbiorowej, takie jak barierki i siatki zabezpieczające oraz środki ochrony indywidualnej. Wybór odpowiedniego systemu zależy od konkretnych warunków pracy, struktury dachu oraz poziomu ryzyka.

Wybór odpowiedniego systemu zabezpieczającego pracowników przed upadkiem zależy od konkretnych warunków pracy, struktury dachu oraz poziomu ryzyka.

 

Hierarchia doboru zabezpieczeń przed upadkiem z wysokości

Hierarchia doboru zabezpieczeń

Zabezpieczenia zbiorowe a systemy asekuracyjne

Środki ochrony zbiorowej są preferowane nad środkami ochrony indywidualnej - często nazywanymi też systemami asekuracyjnymi. Oba rozwiązania są podstawowymi elementami zapewniającymi bezpieczeństwo w miejscu pracy na wysokości. Jednak w stosowaniu zasad bezpieczeństwa, stosuje się pewną hierarchię:

  • Eliminacja zagrożenia – usunięcie niebezpiecznego procesu lub substancji.

  • Substytucja – zastąpienie niebezpiecznego czynnika mniej niebezpiecznym.

  • Środki ochrony zbiorowej – wdrożenie barierek, bramek bezpieczeństwa

  • Środki ochrony indywidualnej – użycie osobistych środków ochrony.

W Kee Safety skupiamy się na środkach ochrony zbiorowej, ponieważ wierzymy, że w ten sposób jesteśmy w stanie pomóc w największej ilości przypadków.

Dlaczego środki ochrony zbiorowej są preferowane od środków ochrony indywidualnej?

BARIERKA DACHOWA PRZY KRAWĘDZI DACHU

Środki Ochrony Zbiorowej

Barierki do ochrony przed upadkiem z wysokości - przy krawędzi dachu

Barierki stanowią jeden z najskuteczniejszych środków ochrony zbiorowej, minimalizując ryzyko upadków z wysokości przy krawędziach dachów. Poniżej przedstawiamy systemy barierek oferowane przez Kee Safety i ich zalety, które pomagają zapewnić bezpieczne środowisko pracy, chroniąc przed upadkiem z wysokości.

Systemy ochrony przed upadkiem Kee Guard oraz Kee Module

Kee Guard to modułowy system barier zapewniający trwałe zabezpieczenie krawędzi dachów przed upadkiem. Można go instalować na różnych typach dachów, co umożliwia wszechstronne zastosowanie zarówno na starszych budynkach, jak i nowych konstrukcjach. Kee Guard jest ceniony za niezawodność i skuteczność w zapewnianiu bezpieczeństwa.

Kee Modules to strukturalnie montowane bariery, które chronią pracowników przed upadkami z dachów i platform dostępu. Dzięki modułom pionowym i różnorodnym konfiguracjom montażowym, Kee Modules umożliwiają szybkie i efektywne zabezpieczenia, oferując trwałość i łatwość instalacji bez potrzeby spawania czy gwintowania.

Barierki i siatki bezpieczeństwa do chrony otworów dachowych i wyłazów dachowych

Ochrona otworów i wyłazów dachowych, świetlików, naświetli, klap dymowych czy klap wyłazowych jest kluczowym elementem bezpiecznej pracy na dachach płaskich.

Kee Safety oferuje dwa rozwiązania zabezpieczające otwory w dachu Kee Dome oraz Kee Cover

Kee Dome® to wolnostojący modułowy system zabezpieczeń przed upadkiem przez świetlik, który nie narusza powierzchni dachu, zapewniając bezpieczeństwo podczas prac konserwacyjnych i naprawczych.

Kee Cover® to system osłon świetlików dachowych, który zabezpiecza delikatne świetliki na dachach blaszanych bez blokowania światła, zapewniając skuteczne i zgodne z przepisami rozwiązanie ochronne.

Barierki dachowe Kee Guard

Zobacz nasze barierki i balustrady dachowe Kee Guard

Balustrada zabezpieczająca przed upadkiem przez świetlik dachowy

Środki Ochrony Zbiorowej

Barierki i osłony zabezpieczające przed upadkiem przez otwory dachowe

Ochrona otworów i wyłazów dachowych, świetlików, naświetli, klap dymowych czy klap wyłazowych jest kluczowym elementem bezpiecznej pracy na dachach.

Ochrona przed upadkiem przez świetliki dachowe

Zobacz nasze systemy zabezpieczające otwory dachowe

Poziomyh system asekuracji linowej

Środki ochrony indywidualnej

Środki ochrony indywidualnej

Systemy asekuracyjne linowe do zabezpieczenia przed upadkiem (OGRANICZAJĄCE, nie dopuszczają do rozpoczęcia upadku) oraz chroniące w razie upadku (ZABEZPIECZAJĄCE, powstrzymują upadek i zmniejszają jego skutki)

Systemy asekuracji linowej

Poziome systemy asekuracyjne Kee Safety to Kee Line, Kee Anchor. Kee Line oferuje elastyczne zabezpieczenie od dachów po ściany i obiekty przemysłowe. Kee Anchor, jako przenośny punkt kotwiczący, idealnie sprawdza się na dachach bez stałych punktów kotwiczenia.

Pionowe systemy asekuracyjne stosowane na drabinach dostępowych wykorzystują szelki i linki bezpieczeństwa, minimalizując ryzyko upadków podczas wspinaczki. Te systemy są łatwe w instalacji na istniejących drabinach, tworząc solidne rozwiązanie do zabezpieczania starszych struktur.

Szelki bezpieczeństwa i linki asekuracyjne

Szelki bezpieczeństwa i linki asekuracyjne są podstawowym elementem indywidualnych środków ochrony przed upadkiem, lecz mają swoje ograniczenia. Są one zależne od prawidłowego zakładania i używania przez pracowników, co może prowadzić do problemów, jeżeli pracownik nie jest odpowiednio przeszkolony. Ponadto, ich użytkowanie może być niewygodne, co może obniżać skuteczność zabezpieczenia, zwłaszcza przy długotrwałych zadaniach. W porównaniu do środków ochrony zbiorowej, używanie szelek bezpieczeństwa nie zapewnia tak powszechnej ochrony, gdyż chronią jedynie jednostki, a nie całą grupę pracowników przebywających w danym obszarze.

Liny asekuracyjne i kotwy

Przenośne systemy kotwiczące

Wspomniany już wcześniej system Kee Anchor pozwala ustawić punkty kotwiczenia przy stanowisku pracy na wysokości. System Kee Anchor jest wszechstronnym rozwiązaniem, które może być stosowane na różnych typach dachów, zarówno płaskich, jak i skośnych, bez potrzeby trwałego montażu. Dzięki przenośnej konstrukcji, Kee Anchor można łatwo przemieszczać i instalować tam, gdzie jest to najbardziej potrzebne, co sprawia, że jest to idealny system do tymczasowych prac na dachu.

Przenośne systemy kotwiczące zapewniają dodatkową elastyczność, umożliwiając pracownikom korzystanie z punktów kotwiczenia w różnych lokalizacjach bez konieczności angażowania specjalistycznych narzędzi czy prac montażowych. Jednakże, podobnie jak w przypadku innych indywidualnych środków ochrony, ich skuteczność zależy od prawidłowego użycia przez pracowników, co wymaga odpowiedniego przeszkolenia i regularnych kontroli sprzętu.

Zobacz nasze systemy lin asekuracyjnych i kotwy

Zalety instalacji barierek i balustrad bezpieczeństwa

Stosowanie barierek i balustrad bezpieczeństwa naszym zdaniem najlepszy sposób minimalizacji ryzyka upadków z wysokości, zapewniający nie tylko ochronę pracowników, ale także zwiększenie wydajności pracy poprzez stworzenie bezpiecznego środowiska. Łącząc zgodność z przepisami i normami bezpieczeństwa, barierki te stanowią nieodzowny element każdej profesjonalnej infrastruktury dachowej.

Wolnostojące barierki dachowe - elastyczność i minimalna ingerencja w konstrukcję dachu

Wolnostojące barierki dachowe oferują elastyczność montażu, pozwalając na ich instalację bez potrzeby ingerencji w konstrukcję dachu, co jest szczególnie istotne dla zachowania integralności budynku. Dzięki modułowej budowie mogą być łatwo dostosowane do różnych układów dachów, zapewniając wszechstronne i niezawodne zabezpieczenie przed upadkiem.

Zabezpieczenie wejścia na dach z drabiny

Zabezpieczenie wejścia na dach z drabiny wyłazowej jest nieodzownym elementem minimalizacji ryzyka upadku w jednym z najbardziej niebezpiecznych punktów przejściowych między dachem a drabiną. Instalacja poręczy ochronnych umieszczonych po obu stronach, zgodnie z wymaganiami normy PN-EN 14122-4, oraz samozamykającej się bramki bezpieczeństwa Kee Gate® w zestawie Kee Guard® zapewnia bezpieczne podejście i wyjście na dach, spełniając najwyższe standardy bezpieczeństwa.

Zgodność z normami i przepisami bezpieczeństwa

Produkty Kee Safety, w tym barierki Kee Guard, są projektowane i testowane tak, aby spełniały, a nawet przewyższały normy PN-EN 13374, PN-EN 14122 oraz PN-EN 795, zapewniając maksymalną ochronę przed upadkiem z wysokości. Dzięki temu, firma Kee Safety oferuje system ochrony, który gwarantuje najwyższy poziom bezpieczeństwa i niezawodności dla pracowników.

Polskie przepisy BHP

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. (Dz.U.2022.0.1225 - §100.4); Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych (Dz.U.03.47.401 §6, §7, §15.2, §133.1 - praca na wysokości = barierka!, §134, §136); Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów BHP (Dz. U. 03.169.1650): Ocena Ryzyka wymagana §39.1 oraz kolejność doboru zabezpieczeń, Nadrzędność Środków Ochrony Zbiorowej nad ŚOI: §39.2 i § 39.3, Praca na wysokości – praca szczególnie niebezpieczna (Roz. 6E §105.1 ) oraz Praca na wysokości wymaga barierki (Roz. 6E §106.1).

PN-EN 13374: Przepisy dotyczące systemów zabezpieczeń bez trwałego połączenia z podłożem

Norma PN-EN 13374 określa wymagania i metody badań dla tymczasowych systemów zabezpieczeń przed upadkiem, które nie są trwale przymocowane do podłoża. Stosowanie tych przepisów gwarantuje, że tymczasowe zabezpieczenia, takie jak wolnostojące barierki dachowe, są wystarczająco stabilne i skuteczne w ochronie pracowników podczas prac na wysokości.

PN-EN 14122: Normy dotyczące maszyn i stałych środków dostępu do maszyn

PN-EN 14122 określa wymagania bezpieczeństwa dla stałych środków dostępu do maszyn, takich jak drabiny, schody i podesty. Stosowanie się do tych norm minimalizuje ryzyko wypadków i zapewnia bezpieczne warunki pracy dla osób obsługujących lub konserwujących maszyny.

BS 13700: Stałe systemy barierek ochronnych z przeciwwagą

Nowa norma brytyjska BS 13700 definiuje wymagania związane z projektowaniem i instalacją stałych wolnostojących barierek dachowych. Norma wymaga przeprowadzenia kalkulacji obciążenia wiatru dla konkretnego miejsca. Oznacza to, że należy wziąć pod uwagę lokalizację, wysokość budynku i poziom ekspozycji, aby upewnić się, że zainstalowany system będzie bezpieczny.

PN-EN 795: Normy dotyczące indywidualnych urządzeń kotwiczących

Norma PN-EN 795 definiuje wymagania dotyczące indywidualnych urządzeń kotwiczących, które służą do zabezpieczania pracowników przed upadkiem z wysokości. Jej stosowanie zapewnia, że punkty kotwiczące są wystarczająco wytrzymałe i niezawodne, aby skutecznie chronić użytkowników.

OSHA: Amerykańska ustawa o bezpieczeństwie i higienie pracy

"The Occupational Safety and Health Act of 1970 (OSH Act)". Na mocy tej ustawy utworzono Administrację ds. Bezpieczeństwa i Higieny Pracy (OSHA), która ustala i egzekwuje ochronne standardy bezpieczeństwa i higieny pracy. Zgodnie z OSHA, pracodawca ma obowiązek zapewnić bezpieczne miejsce pracy.

Korzyści wynikające z zastosowania odpowiednich zabezpieczeń

Stosowanie odpowiednich zabezpieczeń przed upadkiem z dachu przynosi liczne korzyści, zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Przede wszystkim, minimalizowanie zagrożenia upadkiem z wysokości to kluczowy element ochrony życia pracowników oraz zapewnienia bezpieczeństwa podczas wykonywania prac na dachu.

Wykorzystanie sprzętu chroniącego, takiego jak systemy linowe i szelki bezpieczeństwa, barierki i balustrady bezpieczeństwa, pozwala na skuteczne zabezpieczenie przed upadkami. Środki ochrony indywidualnej oraz zbiorowej zwiększają komfort i efektywność pracy, eliminując jednocześnie potencjalne zagrożenia.

Kontakt i więcej informacji

Jak więc zabezpieczyć dach, by można było na nim bezpiecznie pracować? Najważniejsze jest przeprowadzenie oceny ryzyka i określenie sposobu bezpiecznego wykonania pracy. Ponieważ każdy dach jest inny i brak jednoznacznych wytycznych projektowych dotyczących dachów, na których nie można zastosować balustrad, nie da się podać jednego, najlepszego rozwiązania zabezpieczającego przed upadkiem z wysokości.

Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej o naszych rozwiązaniach zabezpieczających dach przed upadkiem z wysokości i w jaki sposób możemy pomóc w zabezpieczeniu Twojego dachu.

System berierek bezpieczeństwa Kee Guard® przykręcony do konstrukcji dachu

Kee Safety to lider w branży zabezpieczeń przed upadkiem z dachu

Wypełnij formularz poniżej, aby się z nami skontaktować