You are visiting the Poland Kee Safety website from United States. Would you like to go to the United States site?
Prace na wysokości należą do prac szczególnie niebezpiecznych (Dz.U.03.169.1650 A i E). Pracą na wysokości jest każda praca wykonywana na powierzchni wyniesionej ponad poziom ziemi lub innej okolicznej powierzchni o co najmniej 1m. Zgodnie z wymaganiami BHP, stosowanie zabezpieczeń przed upadkiem z wysokości jest obowiązkiem moralnym oraz wymogiem prawnym.
Pracodawcy, pracownicy oraz zleceniodawcy muszą przestrzegać wytycznych z dokumentu oceny ryzyka pracy w miejscu szczególnie niebezpiecznym jakim jest np. dach oraz rozważyć, która z dostępnych metod pracy będzie najbezpieczniejsza i się do niej stosować.
Podczas doboru odpowiednich zabezpieczeń do prac szczególnie niebezpiecznych, do których zalicza się praca na wysokości, PIP (Państwowa Inspekcja Pracy) radzi stosować następującą hierarchię opartą o ww przepisy:
1. Wyeliminuj ryzyko. Rozważ czy można w pełni wyeliminować pracę na wysokości? Czy można wykonać pracę z powierzchni ziemi przy zastosowaniu np. wysięgników?
2. Jeżeli nie można uniknąć pracy na wysokości, w pierwszej kolejności powinny być zastosowane środki ochrony zbiorowej, np. zgodne z przepisami balustrady do ochrony wszystkich osób przebywających na wysokości.
3. W ostateczności, „jeżeli (...) zastosowanie balustrad (...) jest niemożliwe, należy stosować inne skuteczne środki ochrony pracowników przed upadkiem z wyskości, odpowiednie do rodzaju i warunków wykonywania pracy” (Dz.U.03.169.1650 §106.2).
a) Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów BHP. (Dz. U. 03.169.1650) §105 do §110 oraz Załącznik nr 2 §1.
b) Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych. (Dz.U.03.47.401) art. 6 par 1 i 2 wraz z uwagą art 119 par 2 oraz art. 15, 16, 18, 20 i 21.
c) Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. (Dz. U. z dnia 15 czerwca 2002 r.) art. 7 dział 7 par. 298.
Wyciąg sensu przepisów ogólnych na podstawie Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów BHP (Dz. U. 03.169.1650)
- Balustrada ma mieć wysokość 1,1m
- Balustrada powinna mieć krawężnik o wysokości 15cm
- W połowie wysokości balustrady powinna znajdować się poprzeczka lub wypełnienie uniemożliwiające wypadnięcie osób.
Wszystkie systemy ochrony indywidualnej mogą zostać zaprojektowane jako:
- systemy do pracy w 'ograniczeniu' (niedopuszczające do powstania upadku - rozpoczęcia spadania). Aby zakwalifikować system jako 'ograniczający', umiejscowienie elementów systemu asekuracyjnego oraz długość liny łączącej pracownika musi być tak dobrana by nie dopuścić pracownika bliżej niż 0,5 m od krawędzi dachu lub innego miejsca zagrożonego upadkiem.
lub
- systemy 'powstrzymujące'. Systemy zaprojektowane w taki sposób by powstrzymać i zamortyzować 'szarpnięcie' człowieka w przypadku upadku zanim dojdzie do uderzenia o ziemię lub inną występującą na obiekcie przeszkodę (np. daszek, wiatę itp.).