Aktualności / Zabezpieczenie świetlików dachowych

Zabezpieczenie świetlików dachowych

Zabezpieczenie świetlików dachowych

Świetliki  dachowe stanowią zagrożenie związane z możliwością upadku  użytkownika dachu.

Szacuje się, że jedna piąta  wszystkich wypadków związanych z pracą na wysokości to wypadki spowodowane kruchą konstrukcją dachu. Wiele z tych wypadków można by uniknąć instalując odpowiednie systemy zabezpieczeń. W związku z tym, że jest to duży problem postanowiliśmy przedstawić zagrożenia związane z pracą na wysokości w pobliżu świetlików dachowych  i przedstawić rozwiązania jak zapobiec upadkom przez świetliki dachowe.

Zagrożenia

Do większości wypadków dochodzi na dachach fabryk, magazynów i budynków gospodarczych, gdzie kruche konstrukcje świetlików stwarzają  zagrożenie dla ekip odśnieżających, robotników tymczasowych czy serwisantów.  

Jest to problem nie tylko użytkowników dachu, ale również właścicieli firm, którzy są odpowiedzialni za zapewnienie bezpiecznego miejsca pracy.

Identyfikacja kruchej powierzani dachu może być trudna, zwłaszcza na obszarach, gdzie na pierwszy rzut oka cała struktura wydaje się solida i bezpieczna.

Zdarza się, że świetliki zostały zamalowane, odbarwiły się lub są niewidoczne ze względu na działanie promieni słonecznych, przez co zlewają się z otaczającą je blachą dachową.

To sprawia, że dla użytkowania dachu rozróżnienie powierzchni bezpiecznej i wytrzymałej od tej kruchej jest trudne.

Innym zagrożeniem związanym ze świetlikami dachowymi jest ich niestabilność.  Może wydawać się, że  świetlik jest w dobrym stanie, należy jednak pamiętać, że czas i warunki atmosferyczne osłabiają jego strukturę. Oczywiście konstrukcja świetlików nie jest przeznaczona do utrzymania nagłego naporu człowieka, dlatego wejście lub upadek na jego powierzchnię może doprowadzić do pęknięcia, a nawet załamania  konstrukcji świetlika pod ciężarem masy ciała. Taki upadek przez uszkodzoną powierzchnię świetlika jest bardzo niebezpieczny i może doprowadzić dla stałego kalectwa lub nawet śmieci.

Rozwiązania

Na szczęście takim wypadkom można zapobiec przez zapewnienie  szkoleń, odpowiedniego wyposażenia oraz planowanie i nadzór pracy.

Jeśli wejście na dach jest konieczne, należy podjąć niezbędne działa zapobiegające ewentualnym wypadkom. Należą do nich:

  • zabezpieczenie świetlików dachowych odpowiednią obudową - Kee Cover
  • zabezpieczenie świetlików dachowych balustradą - Kee Dome
  • zamocowanie siatki bezpieczeństwa powyżej lub poniżej świateł dachowych.

Przed wejściem na dach należy się zawsze upewnić czy wyznaczone są na nim bezpieczne trasy poruszania się oraz pamiętać, że dostęp na dach mają tylko osoby do tego uprawione.

Bardzo ważne jest zachowanie bezpiecznych zasad pracy, aby uniknąć wypadków.

Obudowa świetlików dachowych

Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu, Kee Safety wprowadziło system Kee Cover , który został zaprojektowany, aby zabezpieczać świetliki  na dachach z profili metalowych, gdzie często świetliki wbudowane są na poziomie dachu. System spełnia rolę obudowy świetlików. 

Kee Cover występuje w dwóch typach jako profil obudowy niskiej lub jako profil obudowy podwyższonej.

W Polsce system będzie dostępny już od września.

W przypadku zainteresowania lub pytań zapraszamy do kontaktu.